Zamantı Irmağı Rafting

İstanbul ve Ankara'ya en yakın rafting merkezi olan Melen'de rafting başkadır.

Rezervasyon ve tesis hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 Zamantı Irmağı, Seyhan Nehri'nin ve en büyük kolu olup nehrin batısında yer alır. Kayseri'nin Pınarbaşı ilcesinde bulunan 1500 metre yükseklikteki Uzunyayla'nın Şerefiye köyünden doğar. Zamantı Irmağı, Kayseri'nin Pınarbaşı, Tomarza, Develi, Yahyalı ilçelerinden geçerek Adana'ya 80 km kala Aladağ ilçesinin Akinek Dağı yamaçlarında Göksu ırmağıyla birleşerek Seyhan Nehri'ni oluşturur.

 Tahtalı Dağları'nın bütün batı kısmını oluşturan ve yolu boyunca dar ve derin vadiler içinde akan Zamantı Irmağı, Boran, Çermişek, Kuş, Tahtacık, Bercan, Tahtalımezar, Kuru ve Alagöz gibi çay ve dereleri de sularına katar.

 Yağış alanı yaklaşık 8.700 km² olan Zamantı Irmağı'nın ortalama yıllık akımı 65603 m³ tür. Irmağın en yüksek debisi saniyede 970 m³'e bu sıradaki su derinliği 410 cm'ye kadar çıkmaktadır. Akıttığı en az su miktarı saniyede 29 m³ olarak ölçülen Zamantı Irmağı'nın bu sıradaki su düzeyinin de 1 m. düştüğü gözlenmiştir.

 Zamantı Irmağı Türkiye'nin rafting yapılan en önemli akarsularından biridir. Kayseri'nin Yahyalı İlçesi'nden geçen Zamantı Irmağı, uzunluğu, su debisi, yeraltı geçişleri ve kanyonlarının yanı sıra, profesyonel ve amatör raftingcilerin kullanabileceği parkurları olması nedeniyle son zamanlarda ilgi odağı bir rafting parkuru durumuna geldi. İki yıldan beri rafting turizmine kazandırılması için çalışma yapılan Zamantı Irmağı, su düzeyinin en yüksek olduğu bahar aylarında özellikle yurt dışından gelen rafting gruplarını kendine çekmeye devam ediyor. Zamantı Irmağı'nınnın Yahyalı İlçesi sınırları içinde kalan Yeşilköy'den başlayan rafting parkuru, 18 kilometre uzunluğa sahip. Su debisi de rafting için oldukça elverişli olan Zamantı, dev kanyonlar arasından geçiyor ve rafting için bu ırmağı tercih edenlere eşsiz doğal güzellikleri görme olanağı sağlıyor. Biri 78, dişeri 92 metre uzunluğundaki iki doğal köprünün de altından geçen parkur, rafting yapanlara ayrı bir heyecan vererek Kapuzbaşı Şelaleri'nde son buluyor.

 Seyhan Nehri'nin Toros Dağları arasında akan kolu Zamantı Irmağı'nın zorluk seviyesi 3. Irmağın Yahyalı ilçesinden geçen kısmında son yıllarda zorluk seviyesi 5-6 olan bir parkur belirlenmiş. Bu parkur, profesyonel raftingçilere hitap ediyor. Aynı zamanda Zamantı Kanyonu'nun mavi sularını, coşkulu şelalelerini eski su değirmenlerini keşfedebilirsiniz. Zamantı Irmağı, Nisan-Eylül arasında rafting sporuna elverişli. Sağlık problemi olmayan 15 yaş ve üzeri herkes Zamantı'da rafting yapabilir. Ayrıca, Kayseri Valiliği Yahyalı ilçesinde her yıl Rafting şenliği düzenleniyor.

Dim Çayı Rafting

 Dim Çayı raftinge yeni başlayanlar için mükemmel bir yer olup Alanya'nın 6 km doğusunda yer almaktadır. Dim Çayında rafting alanı 5,5 km'dir. Akarsuyun zorluk seviyesi 1-2 dir. Rafting parkuru Akköprü'de başlayıp 5,5 km sonra sona ermektedir. Dim Çayı Torosların eteklerinden çıkarak 60 km sonra akdenize dökülmektedir. Ayrıca çayın çevresinde bol miktarda piknik alanı bulunmaktadır. Dim Çayı ana yola yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Köprülü Kanyon Rafting

 Isparta'nın güneydğusundaki Kssımlar beldesinden başlayan Köprülü Kanyon Çayı'nın asıl kaynağı Isparta'nın ilçesi olan Aksu'dan gelen çay ve yine Isparta'nın Karacahisar köyünden çıkan doğal kaynak suyudur. Kasımlar beldesinden Antalya'nın Değirmenözü köyüne kadar 25 Km boyunca dar ve geçişi zor vadilerden oluşan Köprülü Kanyon Değirmenözü köyünden sonra açık alanda akar ve daha sonra yeniden dar vadilerden akar. Bu ikinci zor parkur Köprülü Kanyon'a adını veren tarihi köprülere kadar devam eder

 Türkiye'nin en çok tercih edilen rafting parkurlarından biri olan Köprülü Kanyon doğal güzellikleri ile de görmeye değer bir bölgedir. Köprülü Kanyon'a kaynaklık eden kaynak suyu temiz ve içilebilir.

 

Dost Siteler